Infolinia: 71 321 0 321, wew. 2
|
|
|
SHOWROOM WROCŁAW: PL. STRZELECKI 25 | GDYNIA: UL. ORŁOWSKA 66

Szukasz tapet i murali? Wszystkie znajdziesz w naszym sklepie internetowym Tapetujemy.pl - Zachęcamy także do odwiedzenia naszego showroomu, w którym prezentujemy dziesiątki tysięcy wzorów!

Jak zamontować podłogę winylową z zamkiem 2G?

Najważniejsze informacje o panelach winylowych Designflooring Palio Core 2G

Podłoga winylowa Designflooring Palio Core z technologią instalacji na klik 2G to produkt dostępny w formacie do zastosowań mieszkaniowych lub komercyjnych. Przed montażem należy sprawdzić, czy wybrana opcja została właściwie dobrana do końcowego zastosowania. W przypadku wątpliwości, najlepiej skontaktować się z dostawcą.

Podłoga winylowa Designflooring Palio Core to pływająca podłoga o znakomitych właściwościach akustycznych, cieplnych i wodoodpornych, oraz o usztywnionym rdzeniu w celu ułatwienia instalacji na nierównych podłożach. Nie pochłania wody, nie pęcznieje pod jej wpływem ani nie ulega przez nią uszkodzeniu. Przy właściwej instalacji oraz normalnym użytkowaniu, sprzątanie i szybkie usuwanie rozlanych płynów nie wpłyną negatywnie na funkcjonowanie produktu. Podłoga jest idealna dla zastosowań komercyjnych i mieszkaniowych z wyłączeniem montażu na zewnątrz i w stale mokrych pomieszczeniach. Można ją wykorzystywać w tradycyjnych łazienkach w mieszkaniu, kuchniach czy pomieszczeniach gospodarczych. 

Dla zapewnienia wysokiej jakości instalacji, bardzo ważnym aspektem jest przestrzeganie instrukcji montażu. Przed montażem tego produktu należy zainstalować stałe elementy, pozostawiając miejsce na rozszerzanie i kurczenie materiału. Dylatacje dookoła potencjalnie wilgotnych obszarów wypełnić elastycznym silikonem akrylowym lub elastycznym silikonowym uszczelniaczem (neutralny system utwardzania). Osobna warstwa podkładu pod podłogę nie jest zwykle wymagana - w takim przypadku prosimy o kontakt z dostawcą. 

Aklimatyzacja materiału 

W przypadku zastosowań komercyjnych należy zadbać, aby co najmniej 48 godzin przed montażem rozpakować elementy podłogi i pozostawić w docelowym pomieszczeniu, aby dostosowały się do panujących w nim warunków. Deski/płytki można układać jedne na drugich, ale muszą znajdować się w pozycji poziomej. Temperatura pomieszczenia powinna wynosić pomiędzy 18-27°C. Przy montażu w mieszkaniu aklimatyzacja nie jest kluczowa, jeśli temperatura produktu znajduje się już w przedziale 18-27°C. Dla uzyskania bardziej naturalnego wyglądu, zaleca się przemieszanie elementów podłogi przed montażem.

Jak przygotować podłoże pod panele winylowe na klik?

Przed montażem tego produktu należy upewnić się, że podłoże jest zwarte i lite, gładkie i równe, czyste i dokładnie zamiecione. 

Należy zmierzyć wilgotność podłoża bazowego (np. betonu) zgodnie z odpowiednim lokalnym standardem:

 • W przypadkach, w których wymaga się testowania hydrometrem, wilgotność podłoża musi być mniejsza niż 95% RH. 
 • W przypadkach, w których wymaga się testowania metodą karbidową parametry wilgotności konstrukcji nie mogą przekraczać 3% dla podkładów cementowych i 1,4% dla podkładów na bazie siarczanu wapnia. 
 • W przypadkach, w których wymaga się testowania chlorkiem wapnia, wilgotność podłoża nie powinna przekraczać 4 kg wilgoci/100 m2 na 24 godziny.

Wszelkie nierówności podłoża powinny mieścić się w maksymalnym zakresie 5 mm poniżej poziomu dla 3 metrów w dowolnym kierunku. Aby uniknąć uszkodzenia produktu, należy najpierw usunąć wszelkie pojedyncze wzniesienia/ krawędzie. 

Dodatkowe wskazówki odnośnie przygotowania podłoża zawarto w normach BS8203, DTU 53.2, DIN 18365 (Teil C), ASTM F710, AS/NZS 1884 i innych odpowiednich standardach/ przepisach budowlanych dotyczących montażu podłóg z materiałów elastycznych

 • Beton/Jastrych: w przypadku nierówności podłoża zaleca się zastosowanie odpowiedniej masy samopoziomującej. 
 • Płytki kamienne/mozaika/lastryko/podłoże ceramiczne: upewnić się, że podłogi tego typu są dobrze umocowane. Naprawić wszelkie luźne płytki. Wyrównać wszelkie spoiny głębsze i/lub szersze niż 5 mm. 
 • Podłogi drewniane: powinny być pewnie zamocowane i wykazywać niewielkie ugięcie. Wszystkie luźne deski muszą zostać zamocowane, a szczeliny wypełnione. Przed montażem należy usunąć podłogi z płyt drewnianych układane bezpośrednio na ziemi/asfalcie/smole. 
 • Linoleum/wykładzina termoplastyczna/winylowa/korek: upewnić się, że podłogi tego typu są dobrze umocowane: naprawić wszelkie luźne płytki. 
 • Należy najpierw odpowiednio pokryć/zakapsułkować lub usunąć mechanicznie istniejące podłogi montowane na lepiku asfaltowym (ATA lub „Cutback”)
 • Podłogi metalowe i malowane: usunąć luźną farbę lub inne wykończenie. 
 • Usunąć włókiennicze pokrycia podłogowe (z wykładziną włącznie). 
 • Ogrzewanie podłogowe: produkt ten można instalować przy ogrzewaniu podłogowym, jednak temperatura pomiędzy podkładką i powierzchnią podłoża nie może przekraczać 27°C. 
 • Elektryczne ogrzewanie podłogowe: zaleca się konsultację z producentem, aby upewnić się, że wybrany system jest kompatybilny z tą podłogą. Systemy siatkowe/z drutu należy instalować zgodnie z zaleceniami producenta: osadzone w bazie odpowiednio wzmocnionej masy samopoziomującej w pojedynczej warstwie na minimalnej głębokości 10 mm, lub w dwóch osobnych warstwach grubości 5 mm, (z gruntowaniem pomiędzy warstwami). 
 • Laminat: Zwykle zaleca się jego usunięcie. 
 • Azbest: Niektóre starsze, elastyczne płytki i kleje mogą zawierać azbest. W razie wątpliwości należy uzyskać poradę od odpowiednich władz w sprawie testów, usuwania i utylizacji tego materiału. 
 • Inne podłogi: Skonsultować się z dostawcą. 

 

Produkt należy zawsze montować na dobrze umocowanej bazie. Przed montażem i w czasie jego trwania temperatura pomieszczenia musi mieścić się w przedziale 18-27°C. 

WAŻNE! O tym pamiętaj

Montaż podłogi Designflooring Palio Core na klik wymaga zachowania szczeliny dylatacyjnej o szerokości 5 mm wokół pomieszczenia i wszystkich stałych obiektów z uwzględnieniem rur. Ten minimalny wymóg należy zwiększyć do 8 mm w przypadku powierzchni przekraczających 100 m². Należy zwrócić uwagę, że minimalna szczelina dylatacyjna to najwęższa szczelina pomiędzy produktem i statycznym elementem instalacji, którą można zmierzyć w dowolnym miejscu dookoła obwodu. Uwzględniając rozszerzalność cieplną, ościeżnice drzwi powinny również zostać podcięte lub otoczone szczeliną dylatacyjną. Należy również usunąć lub podciąć listwy przypodłogowe. Ewentualnie zastosować odpowiednie wykończenie krawędzi uwzględniające szczelinę dylatacyjną. Produkt ten należy układać „na zrąb”.

Wyjątki 

Należy zachować szczególną dbałość przy układaniu paneli winylowych na klik w pomieszczeniach narażonych na duże wahania temperatury, np. w nieogrzewanych pokojach, miejscach wystawionych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych przez szklane drzwi lub w oranżeriach. W takich przypadkach wymaga się uwzględnienia szczeliny dylatacyjnej o szerokości 10 mm. Normalna instalacja produktu nie wymaga użycia klejów. 

Jakie narzędzia są potrzebne przy montażu paneli winylowych na klik? 

Aby mieć pewność, że montaż zostanie przeprowadzony prawidłowo, niezbędne mogą okazać się narzędzia:

 • ołówek
 • nóż
 • taśma miernicza
 • linijka
 • kątownik stolarski
 • piła
 • przekładki
 • ręczny wałek
 • dociągacz
 • młotek zwykły u gumowy
 • wiertarka
 • wiertło do drewna

Montaż podłóg winylowych na klik 2G krok po kroku - instrukcja

 1. Rozpocznij od luźnego ułożenia deski/płytki wzdłuż ściany i obliczenia tego, ile szerokości mieści się w pomieszczeniu. Jeśli okaże się, że przy ścianie przeciwnej wystąpi rząd wąskich desek/płytek, przytnij odpowiednio pierwszy rząd. Podłogi należy montować tak, aby strona strona z piórem/uciętą krawędzią była skierowana do ściany. 
 2. Pomiędzy deską/płytką a ścianą zamontuj przekładki o szerokości 5 mm
 3. Zainstaluj pierwszy rząd tak, aby krótkie krawędzie zostały połączone metodą na klik. 
 4. Użyj noża oraz prostej krawędzi i odpowiednio przytnij ostatni element w rzędzie, zachowując odstęp o szerokości 5 mm pomiędzy końcem rzędu a ścianą. 
 5. Kolejny rząd rozpocznij od mocowania pióra do wpustu metodą na klik. Deskę przytrzymaj pod kątem (ok. 30°), a następnie wciśnij deskę/płytkę ciasno we wpust pierwszego rzędu. Kolejną deskę/płytkę zamontowuj, ostrożnie łącząc pióro i wpust po długiej stronie. Płytki i deski należy montować przesunięte względem siebie, aby cztery kąty nigdy się nie spotykały.
 6. Kontynuuj układanie desek/płytek w pomieszczeniu aż do uzyskania pełnego rzędu, wykorzystując do pomocy ręczny wałek. Jeśli zachodzi taka potrzeba - do bezpiecznego połączenia segmentów możesz użyć gumowego młotka i ścinka materiału. Wokół krawędzi pokoju możesz zastosować dociągacz, aby zacieśnić ułożone elementy.
 7. Powtarzaj poprzednie kroki aż do zakończenia montażu
 8. Jeśli nie możesz podnieść deski pod ościeżnicami, posłuż się dopasowanym klockiem montażowym i gumowym młotkiem, aby ostrożnie stukając, umieścić deskę płasko na podłodze. 
 9. Instalując panele w narożnikach, zaznacz kształt na desce/płytce i wytnij piłą.
 10. Po zainstalowaniu podłogi usuń przekładki i zamieć wszystko miękką szczotką. 
 11. Zamontuj listwy przypodłogowe lub odpowiednie wykończenie brzegów aby zakryć szczeliny dylatacyjnych.  Elementy te powinny być przymocowane do ściany, nie do podłogi, aby produkt mógł się swobodnie rozszerzać. 

Pielęgnacja Palio Core click 2G

 • Regularnie zamiataj podłogę w celu usunięcia luźnych zanieczyszczeń lub piasku, ponieważ mogą one powodować delikatne zarysowania. 
 • Zawsze jak najszybciej usuwaj rozlane płyny mopem, aby zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia i ewentualnego zaplamienia.
 • Odradza się stosowania zwykłych środków czyszczących do pielęgnacji domu oraz detergentów zawierających wybielacze. Podłoga może w ten sposób stać się śliska lub ulec odbarwieniu. 
 • Przy wejściu umieszczaj wycieraczki chroniące przed piaskiem i wilgocią. Zadbaj o to, aby były niebrudzące (bez gumy od spodu) Zawsze jak najszybciej usuwać rozlane płyny mopem, aby zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia i ewentualnego zaplamienia.
 • Unikaj przesuwania lub ciągnięcia mebli bądź innych przedmiotów po podłodze – w tym przypadku zastosuj podkładki zapobiegające zarysowaniom
 • Korzystaj z ochraniaczy lub innych sposobów zapobiegających odkształceniom spowodowanych ciężkimi meblami.
 • W celu uzyskania jak najlepszego funkcjonowania produktu, utrzymuj temperaturę w pomieszczeniu pomiędzy 18-27°C. 
 • Nie narażaj produktu na działanie stojącej wody - grozi poślizgnięciem. 
 • Ostrożnie stosuj ogrzewanie podłogowe, aby uniknąć uszkodzeń podłogi przez lokalne gorące punkty/ blokady cyrkulacji ciepła. Ostrożnie wybieraj miejsca dla dywanów i mebli, które nie pozwalają na cyrkulację gorącego powietrza. 

Zalecane środki czyszczące do paneli winylowych

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl