Szukasz tapet i murali? Wszystkie znajdziesz w naszym sklepie internetowym Tapetujemy.pl - Zachęcamy także do odwiedzenia naszego showroomu, w którym prezentujemy dziesiątki tysięcy wzorów!

Jak zmienić podłogę bez zrywania starej?

Jak zmienić podłogę bez zrywania starej?

Jak zmienić podłogę bez zrywania starej?

Zmiana podłogi bez zrywania starej, bez bałaganu i kilogramów gruzu - czy to nie brzmi pięknie? To idealny scenariusz na szybki remont, w szczególności, że wymiana podłogi uważana jest za jeden z najbardziej czasochłonnych jego elementów. Wszystko zależy jedynie od rodzaju i jakości posadzki, jaką posiadasz. Sprawdźmy zatem jak wymienić podłogę bez zrywania starej. 

Montaż paneli winylowych na starych płytkach

Projekt: Nais Studio, Fot. Wojciech Dziadosz

Czy mogę zainstalować nową posadzkę na istniejącej już podłodze?

W pierwszej kolejności dokładnie przypatrz się swojej istniejącej już podłodze. Jeśli nie posiada ubytków, wystających gwoździ, jest stabilna i w miarę równa to dobra wiadomość! Możesz bez problemu zainstalować nową podłogę bez zrywania starej. Ale jaką posadzkę wybrać, bo przecież nie każda będzie odpowiednia?

Płytki dywanowe - montaż na istniejącej podłodze

Ta modułowa opcja podłogi jest wykonana z nylonu z podstawą z PVC. Dzięki wysokiej odporności na ścieranie idealnie nadaje się do pomieszczeń ogólnodostępnych. Ponieważ płytki dywanowe są bardziej miękkie niż twarde, pochłaniają dźwięk, zamiast powodować jego echo. A co jeśli jedna płytka ulegnie uszkodzeniu? Możesz po prostu wymienić ten kafelek, nie dotykając pozostałych. Płytki dywanowe dobrze sprawdzają się w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak korytarz i ciągi komunikacyjne. Ale pamiętaj, aby nie instalować wykładziny dywanowej na podłodze pływającej, ponieważ do mocowania tego rodzaju pokrycia nie stosuje się kleju ani żadnych łączników, co sprawia, że nie będzie ona stabilna.

[product id="5635, 5662, 5735, 5863"]

Panele winylowe - nowa podłoga bez zrywania starej

Jeśli kochasz naturalny wygląd drewna i kamienia, ale szukasz tańszego sposobu na odtworzenie jego wyglądu we wnętrzu, luksusowe panele winylowe to wszystko, czego potrzebujesz. W pełni nadające się do recyklingu podłogi winylowe mają kilka skompresowanych warstw, zaczynając od wodoodpornej powłoki. A ich całkowita grubość to zaledwie kilka milimetrów. 

Pływające podłogi winylowe na istniejącej posadzce

Większość paneli winylowych instalowanych metodą pływającą (bez kleju) można układać na istniejącej podłodze, jeśli spełnia ona następujące kryteria:

  • Istniejąca podłoga jest bezpiecznie przymocowana do podłoża.
  • Podłoże jest w odpowiednim stanie.
  • Podwyższenie podłogi nie spowoduje niebezpieczeństwa potknięcia się w przejściach prowadzących do i wychodzących z innych pomieszczeń.
  • Drzwi wejściowe nadal będą mogły się swobodnie otwierać.

Pływająca podłoga nie jest w żaden sposób mocowana ani do istniejącej podłogi, ani do podłoża, na którym jest montowana. Obecnie większość pływających podłóg ma system blokujący, który łączy ze sobą każdą deskę lub płytkę. Wystarczy połączyć ze sobą dwie krawędzie i gotowe! To bardzo prosta, szybka i czysta metoda na szybki remont podłogi. 

Montaż nowej podłogi na starą

Podłoga klejona - pomysł na szybki remont

Panele winylowe klejone są najbardziej trwałym rodzajem podłóg winylowych. W tym przypadku najważniejsze jest, aby istniejąca podłoga była gładka i dobrze przymocowana do podłoża, a wszelkie jej niedoskonałości zostały usunięte przed zainstalowaniem nowej posadzki. W przeciwnym razie niedoskonałości będą przebijać się przez nowe pokrycie, zniekształcając je i uszkadzając. W przypadku montażu paneli winylowych klejonych na starej podłodze, najlepiej zdecydować się na wylewki samopoziomującej.

Kiedy nie instalować klejonej podłogi?

Nie można przykleić nowej podłogi do istniejącej podłogi z listew lub desek, ponieważ podłoga z twardego drewna będzie się rozszerzać i kurczyć podczas sezonowych zmian. W takim przypadku będziesz musiał albo usunąć istniejącą podłogę z twardego drewna, albo zainstalować na niej zatwierdzone podłoże o grubości co najmniej 1/4 cala.

Przeczytaj także: >> Jak kłaść panele winylowe na stare płytki? <<

Nowa podłoga bez zrywania starej - malowanie

Na rynku coraz popularniejsze są farby, którymi można pomalować istniejącą już podłogę, bez względu na to, czy są to płytki, czy drewniane deski. Jeśli Twoja posadzka jest w dobrym stanie, możesz dać jej drugie życie zmieniając jej dotychczasowy design. Wystarczy, że dobrze ją wyczyścisz, usuniesz luźne elementy i odtłuścisz. Do tego potrzebny będzie Ci wałek lub płaski pędzel z miękkim włosiem. Nałóż jedną warstwę, odczekaj kilka godzin do jej wyschnięcia i nałóż drugą - gdy wyschnie Twoja nowa podłoga jest gotowa! Czy to nie proste?

Całkowita wymiana podłogi często wiąże się z dużymi kosztami, a także czasochłonną i “brudną” pracą. Istnieje jednak możliwość montażu nowej podłogi na starą, co też jest idealną opcją dla osób, które do tej pory zrezygnowały z tego elementu remontu. To sposób na szybką i sprawną metamorfozę wnętrza, która całkowicie odmieni jego charakter.

[product id="616, 634, 621, 626, 642, 637, 640, 645"]

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl