Jak urządzić małą kuchnię w bloku?
Urządzenie małej kuchni w bloku jest problematyczne, ale nie jest niemożliwe - odpowiednie zaplanowanie przestrzeni pozwala na stworzenie funkcjonalnego i stylowego wnętrza. W poniższym artykule przedstawiamy praktyczne porady i inspiracje dotyczącego tego, jak efektywnie zagospodarować niewielką powierzchnię kuchni, uwzględniając takie aspekty jak: dobór kolorów, układ mebli czy wybór sprzętów AGD. Dowiesz się, jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej w przypadku małej kuchni narożnej w bloku, a także jak w pełni wykorzystać potencjał kuchni z oknem.
Projekt: Kristina Busko Design, Fot. Zasoby Studio
Funkcjonalna kuchnia w małym mieszkaniu
Aranżując kuchnię w małym mieszkaniu, warto skupić się na rozwiązaniach, które ułatwią codzienne korzystanie z przestrzeni. Wybierając blaty, postaw na materiały odporne na zarysowania, wodę, kwasy i wysoką temperaturę. Najtrwalsze blaty wykonane są z granitu, spieku kwarcowego czy konglomeratu kwarcowego. Zamiast szafek z dużymi, przeszklonymi frontami, które łatwo się brudzą, lepiej zdecydować się na matowe fronty bez frezowań. Szafki cargo oraz narożne szafki obrotowe to świetne sposoby na maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca. Zamiast systemów bezuchwytowych, które szybko się brudzą, lepiej postawić na krótkie, nieprzeszkadzające w poruszaniu uchwyty. Oświetlenie podszafkowe oraz jasne kolory frontów dodatkowo poprawią funkcjonalność i optycznie powiększą małą kuchnię w bloku.
Urządzanie małej kuchni - ważne zasady
Mała kuchnia w bloku wymaga odpowiedniego planowania - dzięki dobrze przemyślanej koncepcji będzie ona funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu. Kluczową rolę odgrywa zasada trójkąta roboczego, która dzieli kuchnię na trzy strefy: zapasów i przechowywania, gotowania i przygotowania oraz zmywania. W praktyce oznacza to podział małej kuchni w bloku na trzy obszary: część z lodówką i większą szafą do przechowywania, część z płytą indukcyjną i głównym blatem roboczym oraz część ze zmywarką i zlewem. Oczywiście nie musisz sztywno dzielić kuchni na te trzy strefy - najważniejsze, aby w miarę możliwości wyróżnić te trzy obszary. Dlaczego? Ponieważ taki podział usprawnia działanie i poruszanie się po kuchni. Dobrze zorganizowana kuchnia zapewnia płynność i wygodę w codziennych czynnościach. Zastosowanie zasady trójkąta roboczego sprawi, że mała kuchnia w bloku będzie funkcjonalna i wygodna mimo mniejszej przestrzeni. Oto kilka praktycznych porad, które pomogą Ci zaaranżować bardzo małą kuchnię w bloku.
Strefa zapasów i przechowywania
W przypadku małej kuchni w bloku istotne jest efektywne wykorzystanie przestrzeni w szafkach i szufladach. Wybierz systemy organizacji, które ułatwią przechowywanie i dostęp do produktów, takie jak: szafki cargo, organizer na przyprawy, przegrody na pokrywki i garnki. Warto również przemyśleć montaż zamykanych półek na blacie, w których można przechowywać np. ekspres do kawy czy czajnik oraz szuflady pod zlewem, w której można trzymać np. zapas gąbek, ścierek, płynów do zmywania. W przypadku małej kuchni narożnej w bloku dobrze jest rozważyć wysuwane narożne szafki na garnki i patelnie, które umożliwią wygodne przechowywanie niezbędnych akcesoriów kuchennych.
Strefa przygotowania i gotowania
Strefa gotowania w małej kuchni w bloku powinna być zaprojektowana z myślą o maksymalnej ergonomii i oszczędności miejsca. Wybierając płytę grzewczą, warto postawić na model o mniejszej liczbie palników, na przykład dwupalnikowy, który zaoszczędzi miejsce na blacie. Dodatkowo piekarnik można zastąpić urządzeniem wielofunkcyjnym, które łączy funkcje piekarnika i mikrofalówki. Warto też zamontować okap kuchenny o większej mocy, który zapewni skuteczne usuwanie zapachów. Blat roboczy powinien mieć minimum 60 cm szerokości. Wielu projektantów wnętrz poleca również montaż dodatkowych, wysuwanych blatów, które można w każdej chwili schować.
Strefa oraz zmywania
Zlewozmywak i zmywarka powinny znajdować się blisko siebie. W przypadku małej kuchni w bloku postaw na wąską zmywarkę (40-45 cm) i jednokomorowy zlew.
Stosując te zasady, stworzysz funkcjonalne i estetyczne miejsce.
Projekt: Noomi Studio, Fot. kroniki.studio
Aneks kuchenny w salonie
Aneks kuchenny w salonie to idealne rozwiązanie dla małych kuchni w bloku. Kluczem do sukcesu jest tutaj harmonijne połączenie kuchni z resztą pomieszczenia, tak aby całość wyglądała spójnie i estetycznie. Warto zainwestować w zabudowane sprzęty AGD i szafki sięgające sufitu oraz wspólną podłogę dla obu tych stref. Dzięki temu stworzysz uporządkowaną i estetyczną przestrzeń. W przypadku aneksu w małej kuchni narożnej w bloku świetnie sprawdzą się zabudowy w kształcie litery L, które optymalizują dostępny metraż. Jeśli masz małą kuchnię w bloku z oknem, to blat roboczy najlepiej jest umieścić (w miarę możliwości) na ścianie z oknem - taki układ pozwala na swobodne korzystanie z naturalnego światła.
Mała kuchnia z wyspą
Wyspa kuchenna to marzenie wielu osób, które może stać się rzeczywistością nawet w małej kuchni w bloku. Inspiracji takich aranżacji jest w sieci bardzo dużo - które pomysły rzeczywiście sprawią, że mała kuchnia z wyspą będzie praktyczna? Najważniejsze jest to, żeby wyspa pełniła kilka funkcji jednocześnie. Musi być zarówno miejscem do spożywania posiłków, jak i strefą do przechowywania oraz blatem roboczym. W przypadku małej kuchni w bloku z oknem wyspa może być ustawiona w taki sposób, aby naturalne światło docierało do przestrzeni roboczej, co dodatkowo rozjaśni i powiększy wnętrze. Jeśli kuchnia jest narożna, to wyspa może pełnić funkcję podziału pomieszczenia na strefy, oddzielając część kuchenną od jadalni czy salonu. Dobrze jest również postawić na wyspę, która ma dodatkowy, wysuwany blaty.
Aranżacja małej kuchni w bloku - jaki kolor i dodatki?
Aranżacja małej kuchni w bloku wymaga starannego doboru kolorów i dodatków, które optycznie powiększą przestrzeń i nadadzą jej charakteru. W małych kuchniach w bloku kluczowe jest, aby trzymać się zasady 60-30-10. Polega ona na tym, że w 60% dominuje jasny kolor, który optycznie powiększy małą kuchnię w bloku, a w 30% drugorzędny kolor, który doda przestrzeni oryginalności i pozwoli uniknąć efektu płaskiego wizualnie wnętrza. Pozostałe 10% dotyczy akcentów kolorystycznych - np. w postaci czajników, ręczników, ekspresu do kawy.
Przeczytaj również: >> Mieszkanie w bloku - jaką podłogę najlepiej wybrać? <<
Projekt: We Make, Fot. Kąty Proste Fotografia
Jaka podłoga w małej kuchni?
Podczas wyboru podłogi do bardzo małej kuchni w bloku kieruj się przede wszystkim trwałością i praktycznością materiałów. Najważniejsze jest, aby podłoga była odporna na działanie wody, zarysowania i odkształcenia. Wszystkie płytki i panele winylowe o wysokiej klasie ścieralności są dobrym wyborem do małej kuchni w bloku. Jeśli planujesz aneks kuchenny w salonie, to zastosowanie tej samej podłogi w obu przestrzeniach może optycznie powiększyć obszar i stworzyć jednolitą, spójną przestrzeń. W takim przypadku warto postawić na ponadczasowe panele winylowe, które są świetną opcją do salonu, jak i małej kuchni w bloku. Inspiracji aranżacji, w których wykorzystuje się panele winylowe, jest mnóstwo. Pasują one zarówno do nowocześnie urządzonych miejsc, jak i tych eklektycznych i klasycznych. Doskonale imitują one drewno, choć są od niego o wiele praktyczniejsze.
Wybór mebli i sprzętów do małych kuchni
W małej kuchni w bloku kluczowym aspektem jest funkcjonalność mebli i sprzętów, które muszą efektywnie wykorzystać dostępne miejsce. Kompaktowe, wielofunkcyjne meble, takie jak szafki z wbudowanymi organizatorami czy składane blaty, są idealnym rozwiązaniem dla małych przestrzeni. Mała kuchnia w bloku może zyskać na funkcjonalności dzięki narożnym szafkom, które maksymalizują przestrzeń do przechowywania. Wybierając sprzęty AGD, warto inwestować w modele o mniejszych wymiarach, które oferują wysoką wydajność. Postaw na piekarnik z funkcją mikrofalówki oraz zmywarkę o szerokości 40-45 cm. W przypadku lodówki najlepiej sprawdzą się wąskie modele o szerokości 55-60 cm.
Aby skutecznie urządzić małą kuchnię w bloku, kluczowe jest dobre zaplanowanie przestrzeni oraz wybór funkcjonalnych rozwiązań. W małej kuchni narożnej warto rozważyć narożne szafki obrotowe, które maksymalizują przestrzeń do przechowywania. W małej kuchni z oknem dobrze jest umieścić blat roboczy przy oknie, aby skorzystać z naturalnego światła. Jednolite wykończenie podłogi w całym pomieszczeniu oraz zastosowanie jasnych kolorów optycznie powiększy przestrzeń. Dzięki tym rozwiązaniom można stworzyć wygodne i estetyczne wnętrze, mimo ograniczonego metrażu.
[product id="492, 2372, 3941, 3951, 2371, 495, 472, 8848"]